tel.: +48 505 99 10 25
pn.- pt. 8.00 - 20.00

Endodoncja to fachowe określenie leczenia kanałowego, które dzięki swojej specyfice jest w stanie uratować nawet bardzo chore zęby. Endodoncja mikroskopowa, jak sama nazwa wskazuje odbywa się przy pomocy mikroskopu bądź lupy stomatologicznej. To właśnie zastosowanie odpowiednich, zdecydowanie bardziej nowoczesnych technik umożliwia leczenie zębów, które jeszcze kilka lat temu były od razu kierowane do usunięcia.

 

Endodoncja mikroskopowa jest zdecydowanie bardziej rozwiniętą metodą leczenia, która daje dentystom szansę na bardziej precyzyjne diagnozowanie zęba, a także znalezienie dodatkowych kanałów, które nie u każdego pacjenta widoczne są na zdjęciu RTG. Jest to metoda leczenia, która daje możliwość na bardzo dokładne wykonywanie każdego z etapów leczenia chorego uzębienia.

 

Leczenie kanałowe odbywa się przy pomocy innowacyjnych rozwiązań, czyli sprawdzonych produktów oraz marek, które gwarantują najwyższą jakość. Jakość narzędzi oraz technik wykorzystywana w naszej klinice sprawia, że leczenie nawet ciężko dostępnych kanałów odbywa się stosunkowo łatwo oraz bez większych komplikacji.

 

Jak przebiega leczenie kanałowe?

 

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że każdy przypadek jest inny, w związku z tym ciężko jest jednoznacznie określić jak długo będzie  trwało leczenie kałowe. Endodoncja jest uwarunkowana anatomią zęba , co oznacza liczbą kanałów,ich kształtem, a także samym przebiegiem leczenia. Jednakże, każdy pacjent musi przejść przez kolejne etapy endodoncji, która zaczyna się od wykonania przez dentystę znieczulenia oraz RTG. Następnie odbywa się pomiar długości kanałów, do czego służy przyrząd określany mianem endometra. Trzecim etapem leczenia jest czyszczenia komory oraz kanałów zęba wykorzystując  zarówno przyrządy ręczne, jak i maszynowe. Kolejnym krokiem do uzyskania zdrowego uśmiechu jest dezynfekcja, która zostaje wykonana przy zastosowaniu ultradźwięków oraz środków chemicznych, a następnie kanały zostają wypełnione biozgodnym materiałem. Po wypełnieniu kanałów ,zostaje wykonane RTG zęba by skontrolować prawidłowe ich wypełnienie. . Ostatnim zadaniem stomatologa endodonty , jest odbudowanie korony zęba, która została zniszczona.

 

W jakich sytuacjach niezbędne jest leczenie kanałowe?

 

Endodoncja jest rozwiązaniem skierowanym dla zębów, które zostały znacznie zniszczone przez próchnicę, będącą przyczyną zapalenia miazgi występującej w środku zęba. Co ciekawe, nie każdy pacjent zmaga się z bólem, gdyż infekcja rozwija się powoli, ale systematycznie. Niestety, większość przypadków jest związana z ostrym dyskomfortem, który jest jednoznacznym objawem informującym o wystąpieniu ostrego zapalenia miazgi. Kiedy pacjent zwleka z wizytą w gabinecie stomatologicznym, zapalenie miazgi zmienia się w martwicę, a kolejnym etapem jest zgorzel miazgi. Im dłużej zwleka się z endodoncją, tym większe spustoszenie sieje flora bakteryjna, dlatego dentysta może mieć trudności z wyleczeniem zęba, co wpływa negatywnie na cały organizm człowieka.

 

Ogromna ilość osób boi się leczenia kanałowego, jednakże jest to strach całkowicie bezpodstawny. Leczenia ma miejsce przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu. Chociaż warto wspomnieć, że kiedy leczenie zostanie zakończone, można odczuwać wrażliwość w zębie, jednakże uczucie to mija po kilku dniach.

 

Kiedy nie istnieje możliwość na dokonanie leczenia kanałowego, jedyną opcją jest usunięcie zęba, co ma miejsce w sytuacji, kiedy jest on zbyt bardzo zniszczony, aby istniała możliwość na wykonanie endodoncji. Po usunięciu zęba należy wziąć pod uwagę inną ofertę naszej kliniki, a mianowicie chodzi o leczenie implantologiczne bądź protetyczne, dzięki czemu braki zębowe mogą zostać zasłonięte w bardzo krótkim czasie, przy pomocy fachowego zespołu. Jednakże, sytuacje, kiedy endodoncja nie zdaje rezultatu są bardzo rzadko spotykane, a to przez wzgląd na nowoczesne metody oraz techniki leczenia chorych zębów.