tel.: +48 505 99 10 25
pn.- pt. 8.00 - 20.00

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem zarówno zębów, jak i dziąseł w jamie ustnej oraz okolicach przyległych przy pomocy zabiegów operacyjnych. Specyfiką chirurgii jest zarówno wspieranie pozostałych dziedzin stomatologii, jak chociaż endodoncji, periodontologii, protetyki oraz implantologii.

 

Chirurgia zajmuje się usuwaniem zębów, które przez specjalistów nazywane jest ekstrakcją i bardzo ważną cechą związaną z tym zabiegiem jest przeprowadzanie dokładnego wywiadu między pacjentem a chirurgiem. Oprócz tego, sam zabieg musi zostać bardzo precyzyjnie zaplanowany oraz wykonany, co jest ściśle związane z doświadczeniem oraz umiejętnościami lekarza. W niektórych  sytuacjach istnieje konieczność, aby odczekać z wykonaniem zabiegu, a to zarówno przez stan zdrowia pacjenta bądź kondycję jamy ustnej.

 

Chirurdzy w naszej klinice zajmują się również usuwaniem zębów, które zostały zatrzymane, gdzie proces rozwoju został już zakończony, ale zęba mimo wszystko nie widać, albo widać tylko jego część. To sytuacja, która spotyka osoby dorosłe przede wszystkim w trakcie wyrastania zębów mądrości i dzięki większemu stopniowi skomplikowania, chirurg potrzebuje więcej czasu, niżeli w standardowym usuwaniu uzębienia.

 

Następnym zabiegiem wykonywanym przez chirurgów w naszej klinice jest wycięcie kaptura dziąsłowego, który pokrywa koronę zęba będącego w stanie wyrastania. Z reguły istnieje konieczność na wykonanie tego zabiegu w sytuacji problemów z wyżynaniem się zębów mądrości.

 

Nacięcie ropnia, który tworzy się w trakcie infekcji na skutek bakterii i osiada się w tkankach także zostaje wykonane przez wykształconych chirurgów naszej kliniki. Jak to się dzieje, że ropień rozwija się w jamie ustnej? Ludzki układ immunologiczny broni się przed drobnoustrojami, dlatego do ogniska, w którym się one pojawiły zostają wysłane białe krwinki. Ropa to połączenie żywych oraz martwych białych krwinek, zniszczonych komórek miejscowych oraz enzymów i w sytuacji, kiedy ropa nie ma się, gdzie udać, ma miejsce wytworzenie ropienia. Jeżeli chirurg nie przetnie ropnia, istnieje możliwość na poważne komplikacje zdrowotne.

 

Jednym z ostatnich zabiegów jest plastyka wędzidełka, a ma ono miejsce, kiedy wspomniane wędzidełko nie jest przyczepione we właściwy sposób. Pacjenci mogą zmagać się z różnymi deformacjami, a więc wędzidełko może występować zbyt blisko zębów, albo jego długość oraz grubość może być niewłaściwa, dzięki czemu w negatywny sposób oddziałuje ono na estetykę uzębienia, utrzymanie sztucznej protezy bądź wpływa na ustawienie zębów. Kiedy dziecko musi zostać poddane plastyce wędzidełka, ma ono na celu uzyskanie właściwej ruchomości języka, a także dzięki rozprawieniu się z nieprawidłowością nie występują u dzieci wody wymowy.

 

Ostatnim zabiegiem z zakresu chirurgii oferowanym przez naszą klinikę jest resekcja wierzchołka zęba, co ma miejsce w sytuacji, kiedy nie można wykonać leczenia kanałowego. Na skutek zmian chorobowych w kości występującej wokół korzenia bądź przepłynięciem wypełnienia kanałowego, a czasem jako efekt utknięcia złamanego narzędzia, należy wykonać resekcję wierzchołka korzenia. Jest to jedyna możliwość na uratowanie zęba, dzięki czemu nie istnieje konieczność na jego usunięcie.